Ar žinojote, jog Šv. Jonų bažnyčios varpinė turi net 193 autentiškus laiptelius, o vienas iš keturiuose šeštojo aukšto languose buvusių varpų tebekabo iki šiol? Mokymasis visą gyvenimą gali vykti tiek formalioje, tiek neformalioje aplinkoje, tyrinėjant žvaigždes Observatorijoje, minant takus senamiestyje ar pažindinantis su augalais Botanikos sode. Kviečiame registruotis į ekskursijas ir parodas ir taip pažinti pasaulį.
Architektūrinis ansamblis ir varpinė
Vilniaus universiteto muziejaus vienas iš pagrindinių padalinių – Universiteto architektūrinis ansamblis, Šv. Jonų bažnyčia ir varpinė.
Pačioje Vilniaus senamiesčio širdyje esantis architektūrinis universiteto rūmų ansamblis pasakoja beveik 500 metų istoriją, kurią įrėmina keturios miesto gatvės: Universiteto (buvusi Vyskupų), Šv. Jono, Pilies ir Skapo. Ansamblyje atsiskleidžia pagrindiniai Lietuvoje buvę architektūros stiliai: gotika, renesansas, barokas, klasicizmas. Rūmų ansamblį sudaro 13 kiemelių.
Per gana ilgą istorinį laikotarpį universiteto kiemeliai sukaupė platų istorinį paveldą. Čia slypi tiek pirmųjų Lietuvos jėzuitų vienuolijos istorija, tiek garsių asmenybių, kaip kad: M. K. Sarbievijus, M. Daukša, S. Daukantas, A. Mickevičius, O. Šimaitė, M. Olkinaitė bei kitų Lietuvos kūrėjų gyvenimo istorijos. Dabar senuosiuose universiteto rūmuose įsikūrę Istorijos, Filologijos ir Filosofijos fakultetai, Užsienio kalbų institutas, rektoratas, Universiteto biblioteka bei muziejus.
Adomo Mickevičiaus muziejus
Vilniaus universiteto Adomo Mickevičiaus muziejus (AMM) – tai 1911 m. įkurtas muziejus, skirtas poeto gyvenimui ir kūrybai atminti. Nuo 2021 sausio 1 d. AMM tapo vienu iš Vilniaus universiteto muziejaus padalinių. Šiandien muziejus saugo daugybę paveikslų, knygų, nuotraukų, skulptūrų ir kt. muziejinių vertybių, susijusių su A. Mickevičiumi.
Seniausia muziejaus pastato dalis yra rūsys, išlikęs nuo XVII a. 2011 m. archeologinių kasinėjimų metu buvo atrasti žaliai glazūruotų čerpių fragmentai, kurie liudija apie toje vietoje stovėjusį mūrinį namą jau XV a. Dabartinis pastatų kompleksas galutinai susiformavo XVIII a. pab. ir pagal senąją numeraciją buvo pažymėtas 147 numeriu.
VU botanikos sodas
Vilniaus universiteto (VU) botanikos sodas įkurtas 1781 metais tęsia garbingas tradicijas. Po XIX a. ir XX a. negandų pagaliau jis ir vėl žinomas, gausiai lankomas bei vertinamas plačiosios visuomenės. Sodas vykdo jam priskirtas akademines, švietėjiškas funkcijas, vis daugiau įsitraukia ir į aplinkosaugines bei aktualias biologinės įvairovės saugojimo veiklas. Tai vienas didžiausių ir vienas aktyviausių sodų tiek visame Baltijos jūros šalių regione, tiek ir Rytų bei Vidurio Europoje. VU botanikos sodo augalų kolekcijos taip pat vienos iš gausiausių šiame regione (per 10 000 pavadinimų augalų), kai kurios iš jų, kaip, pavyzdžiui, serbentų – reikšmingos net ir Europos mastu. Čia kaupiamas, tiriamas, vertinamas unikalus mūsų krašto augalų genofondas, o vertingiausias vėliau ir saugomas neribotą laiką (pavyzdžiui, sodo žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijose saugoma per 600 Lietuvos selekcininkų sukurtų vertingų hibridų ir veislių pavyzdžių, 313 sode saugomų augalų pavyzdžių yra įrašyti į nacionalinio augalų genofondo sąrašus).
Molėtų observatorija
Observatorijoje organizuojamos ekskursijos, kurių dalyviai supažindinami su astronomija, teleskopais, astronominiais prietaisais, Lietuvos astronomų veikla, pristatomi Visatos objektai ir įdomiausi reiškiniai. Dieninės ekskursijos metu taip pat aplankome profesionalų teleskopą. Atskirai susitarus, specialiu teleskopu galima stebėti Saulę.
Po naktinį dangų galima pasižvalgyti observatorijos ekskursiniu teleskopu. Stebimi įdomiausi tą naktį matomi dangaus objektai. Naktinės ekskursijos dalyviai taip pat supažindinami su tuo metu matomais žvaigždynais ir ryškiausiomis žvaigždėmis. Registracija į ekskursijas internetu.
Naktinės ekskursijos vyksta tik esant visiškai giedram arba itin mažai debesuotam orui.
Idėjų observatorija
Vilniaus universiteto Idėjų observatorija – tai edukacijų, laisvalaikio ir mokslo komunikacijos erdvė unikalioje istorinės observatorijos komplekso vietoje Čiurlionio g. Nuo 2021 m. kuruojama Vilniaus universiteto muziejaus (VUM).
Observatorijų istorija Vilniaus universitete nukelia į XVIII a., kuomet 1753 m. buvo įsteigta astronomijos observatorija Vilniaus miesto centre – VU ansamblyje (įkūrėjas Tomas Žebrauskas).
Dabar VUM kuruojama observatorija tapo erdve, siūlančia nedidelėms grupėms pritaikytas, tiksliųjų, gamtos, socialinių ir humanitarinių mokslo pažinimo veiklas, įtraukiančias naujus metodus, skatinančia pažinti mokslą ir už jo slypinčią kūrybą kasdienybėje. Kitaip nei kitos mokslo komunikacijos vietos, Idėjų observatorija suteikia galimybę įgyvendinti meno ir mokslo sintezės veiklas bei atrasti naujus idėjų kūrimo ir realizavimo procesus.
Zoologijos muziejus
Vilniaus universiteto zoologijos muziejus yra seniausias mokslinis Zoologijos muziejus Lietuvoje, turi įdomią ir turiningą istorinę praeitį, siekiančią Žygimanto Augusto laikus bei turi seniausias Lietuvos muziejuose zoologines kolekcijas.
Zoologijos muziejuje nuolatos eksponuojama didžioji dalis stuburinių ir nedidelė dalis – bestuburių gyvūnų. Kolekcijos laikas nuo laiko yra atnaujinamos naujais eksponatais ir inventorizuojamos. Muziejaus ekspozicija išdėstyta laikantis sistematinio principo nuo pinčių ir duobagyvių iki žinduolių. Jūs galite pamatyti: 3000 rūšių įvairių bestuburių gyvūnų, pavyzdžiui: 500 rūšių drugių, 380 rūšių moliuskų kriauklių ir kt., 1032 rūšių įvairių stuburinių gyvūnų, pavyzdžiui: 200 rūšių žuvų, 60 rūšių varliagyvių ir roplių, 716 rūšių paukščių, 66 rūšių žinduolių.
Geologijos muziejus
Vilniaus universiteto geologijos muziejus - seniausias geologijos muziejus Lietuvoje. Muziejus įkurtas prieš beveik 215 metų tam, kad pagerinti studijų kokybę pradedant kaupti mineralus, uolienas ir kt. Daugelis primųjų egzempliorių buvo ir iš kitų kraštų - Rusijos, Vokietijos, Austrijos ir iš kitur. 1805 metais, po R.Simonavičiaus kolekcijos susisteminimo, buvo apie 20 000 mineralų ir uolienų pavyzdžių, tame tarpe ir keletas brangakmenių bei meteoritų. Tuo metu tai buvo viena didžiausių kolekcijų Europoje. Be mineralų ir uolienų muziejuje buvo sukaupta ir fosilijų kolekcija. Uždarius Vilniaus universitetą - 1842 metais - kolekcija buvo išsklaidyta po Rusijos imperijos universitetus. Geologijos katedrai atsikūrus - 1920 m. - dalis kolekcijos buvo sugražinta. Dalį geologinės kolekcijos dovanojo Varšuvos politechnikos mokykla. Muziejus pasipildė ir asmeninėmis katedros darbuotojų dovanotomis kolekcijomis. Antrojo pasaulinio karo metais - apie 75% muziejaus eksponatų buvo prarasta.
Fizikos muziejus
Vilniaus universiteto Fizikos muziejus - Fizikos fakulteto kuruojamas padalinys, kurio tikslas - rinkti, saugoti ir sisteminti medžiagą apie fizikos raidą Vilniaus universitete ir Lietuvoje, padėti giliau suprasti fizikinių reiškinių pažinimo istoriją. Muziejų lanko Universiteto bei kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai, mokslininkai bei dėstytojai, Universiteto svečiai, gimnazijų bei vidurinių mokyklų moksleiviai, o taip pat pavieniai asmenys.
Fizikos muziejuje renkami ir eksponuojami ne tik prietaisai, bet ir kai kurie rašytiniai šaltiniai – žymių fizikų mokslinės publikacijos, vadovėliai (pirmosios fizikos bei chemijos knygos lietuvių kalba), rankraščiai ir įdomūs dokumentai. Muziejuje yra nemažai nuotraukų, liudijančių reikšmingus Lietuvos fizikų gyvenimo įvykius. Taigi Muziejus iš dalies atlieka ir archyvo vaidmenį. Iš vertingiausių eksponatų, saugomų Muziejuje, galima išskirti įvairius atomų ir molekulių spektrams tyrinėti skirtus prietaisus: monochromatorius, spektrografus, mikroskopus.
Medicinos muziejus
Ekskursijos. Muziejuje vedamos nemokamos pažintinės ir edukacinės, bendro pobūdžio arba teminės ekskursijos moksleiviams, studentams, darbuotojams ir visiems, besidomintiems medicinos istorija. Maloniai kviečiame į ekskursijas ir edukacinius užsiėmimus registruotis iš anksto telefonu arba el. paštu, nurodžius lankytojų amžių ir kontaktinius duomenis. Ekskursijoje vienu metu gali dalyvauti iki 20 lankytojų.
Parodos. Rengiamos nacionalinės ir tarptautinės proginės parodos, skirtos Lietuvos valstybės, Lietuvos ir pasaulio medicinos, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto žymiems įvykiams, universiteto žymių medikų jubiliejams paminėti. Dėl teminių, vardinių ir kitokio pobūdžio parodų organizacijos prašome susisiekti žemiau nurodytais kontaktais.
Bendradarbiavimas. Muziejus aktyviai bendradarbiauja su šalies ir užsienio muziejais bei kitomis organizacijomis. Muziejuje gali būti filmuojamos įvairios televizijos ir radijo informacinės, istorinės bei pažintinės laidos. Dėl bendradarbiavimo galimybių prašome susisiekti žemiau nurodytais kontaktais.